Wentylatory Leszno

Co brać pod uwagę wybierając wentylator do budynku?

Prawdopodobnie najistotniejszym parametrem wentylatora jest jego wydajność mierzona w metrach sześciennych na godzinę (m3/h) bądź cfm. Głównym zadaniem działania jest wymuszenie transferu powietrza wobec tego nic nam po cichym wentylatorze, który jednak nie umożliwia odpowiedniej wentylacji.      
   Innym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę jest ranga rabanu. Wyrażany jest on w decybelach (dB). Pamiętać powinno się, że jest to jednostka logarytmiczna a nie liniowa, w związku z czym różnica 3 dB może znamionować podwojeniu poziomu dźwięku. Należy wziąć także pod uwagę, że dwa ciche wentylatory dadzą suma summarum pomniejszony hałas niż jeden głośniejszy. Najlepsze wentylatory to takie, które maja właściwy stosunek wydajności do szumu. Ażeby okroić głośność fabrykanci wielokrotnie stosują łożyska ślizgowe, które jednakże są w dużej mierze mniej stateczne od łożysk kulkowych. 
   I tak docieramy do wtrąconej żywotności (trwałości)  która wyrażona jest w średniej liczbie godzin do awarii.
    Pisałem wyżej o harmidrze. Oprócz samego poziomu rabanu znacząca jest także sylwetka tego szumu. Wysokie dźwięki są chyba najbardziej drażniące, tymczasem niskie częstotliwości bezproblemowo przenoszą się na inne powierzchnie powodując rezonans a także są trudne do wytłumienia. 
   Jak widać wentylatory są technologią sporo bardziej skomplikowaną niż by nam się na pierwszy rzut oka wydawało, a wybór odpowiedniego modelu nie jest zupełnie trywialny oraz zależy od konkretnego zastosowania, rozmiarów otworu, budżetu oraz innych indywidualnych zapotrzebowań dotyczących charakterystyki użytkowej.


Możliwość komentowania jest wyłączona.